KAS TURĖTŲ VARTOTI NONI ? (Steven M. Hall, MD)
Stevenas M. Hallas – medicinos daktaras, šeimos gydytojas, privačiai dirba Belevu bei Vašingtone. Nuo 1996 m. vartoja NONI sultis ir daugiau nei penkerius metus jas rekomenduoja savo pacientams. Parašė knygą “NONI Through Your Body”, kurioje aiškina noni naudą, vaisių poveikį bei veiksmingus noni sulčių vartojimo būdus. Pateikiamos ištraukos iš šios knygos.
Noriu pabrėžti, kad kiekvieno žmogaus organizmas yra unikalus ir kiekvienas turime atrasti savo tinkamiausią noni sulčių normą. Tačiau norėčiau pakalbėti apie įprastines normas, kurios, tam tikrais atvejais pasirodė esančios efektyvios. Jei norite apsisaugoti nuo įvairių stresų, kuriuos minėjome anksčiau, arba jau vartojate noni sultis ir esate pajutęs gerą jų poveikį, 30 ml per dieną užtenka. Kamuojamiems nugaros skausmų, sergantiems artritu, neuralgijomis ir pan. patariama vartoti nuo 60 iki 120 ml per dieną. Besiskundžiantieji lėtiniu nuovargiu, fibromialgija gali gerti nuo 30 ml iki 90 ml per dieną, tačiau, norint sulaukti gerų rezultatų, sultis reikia vartoti ne trumpiau kaip 4-5 mėnesius. Hormonų balanso pasiekiama vartojant apie 60–90 ml per dieną, diabeto pokyčiai tikėtini vartojant nuo 90 ml iki 180 ml per dieną. Imuninei sistemai reguliuoti geriausia jų gerti daugiau kaip po 120 ml per dieną. Tiek vartoju aš pats, kad užkirsčiau kelią įvairioms ligoms. Astma, alergijos “reaguoja” į 30–90 ml per dieną, vėžio atvejais patariama gerti 240–300 ml per dieną. 60 – 90 ml galima vartoti kaip vieną sulčių normą. Didesnes normas siūlyčiau padalyti perpus ir gerti ryte bei vakare. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad tam tikra dalis žmonių poveikį pajunta labai greitai, tačiau dažniausiai 25 % rezultatų sulaukia po pirmųjų 3 savaičių, 50 % – po 6-8 savaičių, o kiti – po 3 mėnesių (pvz., segantieji lėtinio nuovargio sindromu, fibromialgija).
Labai dažnai žmonės klausia: “Kas turėtų vartoti noni?”. Atsakymas, žinoma, – “visi”, ir paaiškinsiu kodėl. Mūsų genai susiformavo tais laikais, kai aplinka buvo neužteršta chemikalais, o mūsų protėviai maitinosi įvairiu augalinės kilmės maistu, išaugusiu nepaliestoje gamtoje. Akivaizdu, kad tokiomis sąlygomis mūsų organizmas buvo genetiškai sukurtas gerai funkcionuoti ir būti sveikas.Tačiau šiais laikais maistas, oras ir vanduo užteršti tūkstančių rūšių chemikalų, kurie mūsų genams yra visiškai svetimi. Pakliuvę į organizmą, šie chemikalai veikia medžiagų apykaitos procesus, organizmas turi nuolat juos šalinti ir kompensuoti jų padarytą žalą. Nepaprastai pakitusi mūsų mityba: perdirbti, masinės gamybos maisto produktai, skurdus jų pasirinkimas (pvz., kinai valgo 200 rūšių maistą, o amerikiečiai renkasi tik iš 16 rūšių), rafinuotas cukrus, genetiškai modifikuotas maistas, be to, trąšos, nekokybiška dirva,– taigi nesunku suprasti, kad mums trūksta maisto medžiagų, kurių mūsų organizmas buvo sukurtas gauti (maitinti organizmą netinkamų proporcijų maisto medžiagomis tolygu reikalauti, kad detalių surinkimo linija, net ir trūkstant detalių, veiktų nepriekaištingai). Aplinka bei mityba keitėsi daug sparčiau nei mūsų genai spėjo prie jų prisitaikyti. Gyvendami dabartinėje aplinkoje bei vartodami šiuolaikinį maistą, mes patiriame fiziologinį stresą. Šiuolaikinio gyvenimo įtampa – nuolatinis skubėjimas, piniginiai rūpesčiai, tarpusavio nesutarimai, nedarnios šeimos, eismo sąlygos ir t.t. didina ir fiziologinį stresą. Išvardyti veiksniai trukdo išsaugoti normalią, natūraliai gerą sveikatos būklę. Užteršta aplinka, nekokybiška dirva, įvairūs sukrėtimai žmones skatina vartoti multivitaminus, mineralus ir antioksidantus. Sutinku, jų reikia, tačiau norėčiau pridurti, kad noni teikia organizmui gyvybiškai svarbios maisto medžiagos, kurios smarkiai sumažėjo mūsų maiste ir kuria šiuo metu neaprūpina joks maisto papildas. Šios maisto medžiagos mums reikia visiems.
Kad ir gyvendami šiuolaikinio pasaulio sąlygomis, keliančiomis įvairialypį organizmo stresą, turime žinoti, kad jis turi galių kovoti su toksinais ir kitais teršalais. Dabartiniu metu turime išskirtinę galimybę palaikyti savo organizmą atsparų ir gyvybingą – tą liudija šimtai žmonių, atgavusių sveikatą. Stengdamiesi valyti orą, vandenį, dirvą bei maistą, sėkmingai galime pasirūpinti ir savo organizmu – pagerinti medžiagų apykaitos procesus ir išlikti sveiki net ir užterštoje aplinkoje. Įsitikinsite, kad noni įvairiais būdais skatina sveikatą gerinančius procesus.
Dabar norėčiau išsamiau paaiškinti, kokias svarbiausias organizmo sistemas veikia noni. Tie, kuriems nerūpi nuodugnūs paaiškinimai, tiesiog prisiminkite, kad, norėdami atsakyti į klausimą “Kaip noni gali padėti šalinti tokią daugybę įvairių sutrikimų?”, turite žinoti, jog noni gerina organizme vykstančias biochemines reakcijas ir, jeigu jums tas įdomu, – pasižymi labai aukštu energetiniu lygmeniu.
Man nugaros skausmai nesiliovė, kol įpusėjau gerti antrąjį sulčių butelį. Nenoriu net pagalvoti, kas būtų nutikę, jei būtume įsigiję tik vieną butelį “pabandyti” ir nusivylę “neveiksmingu” produktu. Tikriausiai gulėčiau ant sofos ir ieškočiau, kas galėtų mane išvaduoti nuo nuolatinio skausmo! Jei norite pradėti vartotinoni sultis, sirgdami lėtine liga ar turėdami kitų sunkių sveikatos sutrikimų, savo labui būkite pasirengę jas vartoti mažiausiai tris mėnesius ir, jei reikia, didinti normą, kitaip galite prarasti galimybę padėti savo organizmui. Daug kas, pajutę pagerėjimą, gali mažinti vartojimo normas, panašiai, kaip geležies, sergant mažakraujyste: iš pradžių jos reikia vartoti daug, kad būtų atkurti rezervai, paskui, siekiant išsaugoti atitinkamą rezervų lygį, galima vartoti ir mažiau.
O jeigu esate įsitempęs, prastai miegojęs, sutriko virškinimo sistema, apsinuodijote alkoholiu ar kita medžiaga – nebijokite gerti daugiau noni sulčių.
GAMTINIS ADAPTOGENAS
Noni (lot. Morinada citrifolia) – tai augalas, kuris dėl savo gydomųjų savybių garbinamas ir laikomas stebuklingu jau nuo senų laikų. Ten, kur auga noni, žmonės jį vartojo ir maistui ir gydymui. Visos augalo dalys (vaisiai, lapai, stiebai, šaknys, žievė, žiedai) yra vertingos, nes yra vitaminų ir mineralų šaltinis. Iš noni augalo įvairių dalių darydavo nuovirus, užpilus, kompresus, spausdavo sultis, vartodavo sutrintus, sudžiovintus vaisius. Gydytojai naudojo noni žarnyno, skrandžio veiklos sutrikimams gydyti, uždegimams, karščiavimui mažinti.
Noni sultys, buvo ir yra vartojamas įvairių sveikatos problemų sprendimui:
- kraujospūdžio normalizavimui
- depresijos, lėtinio nuovargio gydymui
- skausmo malšinimui, ypač galvos, sąnarių, stuburo
- virškinimo gerinimui, skrandžio, tulžies pūslės skausmų ir uždegimo malšinimui
- imuninės sistemos koregavimui
- hormonų balanso koregavimui
- odos ligų gydymui
- bakterinių, grybelinių ir infekcinių ligų gydymui
Jei eškote natūralaus produkto, galinčio visapusiškai palaikyti ir pagerinti jūsų sveikatą, jūsų protinę ir fizinę būseną, hormoninį ir energetinį balansą, seksualinius sugebėjimus ir galimybes, galinčio padėti įveikti stresines situacijas, depresiją ar paprasčiausiai pagerintų blogą nuotaiką, tai – noni
Vartojimas:
per dieną užtenka 30 ml. Jei esate sveikas, jaunas ir gerai jaučiatės.
O jei jums daugiau nei 25 metai, esate aktyvus ir ypač jei patiriate stresą, reiktu vartoti apie 60 ml.
Jei vis dar aktyviai sportuojate – tai ir iki 120 ml. kasdien, nes po 25 metų mūsų organizmas nustoja gaminti superoksido dismutazę(SOD), kuri neutralizuoja aktyvųjį deguonį, kuris susidaro mums smarkiai sportuojant ar patiriant stresą.( Prieš vartojimą suplakti)
Noni sulčių sudėtinės dalys ir jų reikšmė:
Noni sultys papildo organizmą kseroninu, jos gerina baltymų funkcionavimą, skatina ląstelių regeneraciją bei palaiko hormonų pusiausvyrą.
Antrachinonai veikia infekcines bakterijas.
Domnakantalis slopina ikivėžinių ląstelių augimą.
Terpenai padeda regeneruoti ląstelėms, pasisavinti maisto medžiagas, šalinti toksinus.
- Tirpios skaidulos valo kraują, mažina cholesterolio kiekį, jungiasi su riebalais ir balansuoja cukraus kiekį kraujyje.
- Netirpios skaidulos reikalingos žarnynui.
- Amino rūgštys sudaro baltymus, kurie organizme atlieka daugelį funkcijų.
- Skopoletinas turi antialerginių, antibakterinių savybių, saugo nuo uždegimų ir grybelio, mažina aukštą kraujospūdį, padeda reguliuoti miegą, apetitą ir kūno temperatūrą.
- Riebiosios rūgštys sudaro riebalus, kuriuos turime gauti su maistu, jie reikalingi odai, nervų ląstelėms, širdies audiniui, kraujagyslėms, taip pat nuotaikos pusiausvyrai palaikyti.
- Skatina šarmines organizmo reakcijas, optimaliai gerina sveikatos būklę.
- Efektyviausias antioksidantas.
- Noni sulčių angliavandenių ir skaidulų santykis padeda subalansuoti cukraus kiekį kraujyje.
- Analgetikas, saugo nuo uždegimų. Kitaip nei įprasti skausmo ir uždegimo malšinamieji vaistai, Noni sultys mažina skausmą ir uždegimą, tuo pat metu apsaugodamas skrandžio, inkstų ir kepenų ląsteles.
- Padeda palaikyti reikiamą audinių drėgnumą.
- Imunomoduliatorius, koreguoja imuninę sistemą: ne tik ją stiprina, bet ir reguliuoja, kad būtų slopinamos alerginės reakcijos.